JAK ZAPLANOWAĆ KUCHNIĘ? CZYLI 11 RZECZY, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ

JAK ZAPLANOWAĆ KUCHNIĘ? CZYLI 11 RZECZY, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ

1. Rozmiar

Dokładne zwymiarowanie pomieszczenia to podstawa. Najlepiej wymiary przenieść na kartkę w kratkę w skali 1 kratka = 10 cm. Powinniśmy przy tym uwzględnić wszystkie skosy i wypusty w ścianach, a także okna i drzwi. Należy też zaznaczyć gniazdka elektryczne, ujęcie wody i odpływ, a także doprowadzenie gazu, jeśli takie jest. Warto też zaznaczyć komin. Te przyłącza wyznaczą nam rozmieszczenie sprzętu, chyba, że planujemy je przenieść licząc się z kosztem remontu.

2. Zlew i spółka

Umiejscowienie zlewu ma bezpośredni wpływ na komfort pracy w kuchni, dlatego warto go zaplanować w ciągu szafek, tak by nie był umiejscowiony przy samej ścianie. Umożliwi to swobodny dostęp i nie doprowadzi do zachlapania ściany. Jeśli zlew ma być zlokalizowany pod oknem to należy zwrócić uwagę na ułożenie baterii w taki sposób by nie blokowała otwarcia okna lub zamontować baterię chowaną w blacie.

fot: Miasto Kobiet

3. Płyta grzewcza

Bez względu na rodzaj wybranej płyty, należy dobrze przemyśleć odpowiednie dla niej miejsce. Gotowanie musi być przecież bezpieczne i wygodne. Podczas przygotowywania posiłków będziemy bowiem przenosić ciężkie i gorące naczynia. Z tego względu, płyta nie powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka, ściany czy wysokiej szafki. Idealna sytuacja to taka, gdy po obu stronach płyty mamy sporo wolnego blatu roboczego.

4. Piekarnik

Odpowiednie umiejscowienie piekarnika w zabudowie kuchennej jest niezwykle ważne. Praca z nim powinna być przecież bezpieczna i wygodna. Wbrew pozorom, umieszczenie piekarnika pod płytą grzejną nie jest wcale najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepszym sposobem jego montażu, będzie wykorzystanie zabudowy słupkowej. Piekarnik na wysokości blatu to zdecydowanie większa wygoda oraz komfort pracy. Całkowicie znika konieczność pochylania się, często z ciężkim naczyniem, a jednocześnie umożliwia stały podgląd pieczonej potrawy.  

Piekarnik nie powinien znajdować się przy ścianie. Ograniczy to swobodny dostęp do jego zawartości. Nie powinien również znajdować się w sąsiedztwie lodówki, zwłaszcza jeśli często pieczemy.

fot. Electrolux

5. Blat roboczy

W przypadku blatu podstawowa zasada brzmi – im więcej tym lepiej. Dobrze jest zaplanować przynajmniej 40 cm po jednej stronie kuchenki by móc odstawić gorące garnki i patelnie. Warto też wiedzieć, że blat ma standardowo głębokość 60 cm a szafki 54 cm. Dzięki temu łatwo ukryć instalacje za blatem.

6. Wysokość szafek stojących - wysokość montażu blatu

Wysokość szafek stojących wpływa również na wysokość strefy roboczej, czyli blatu. Jest to bardzo ważne i warunkuje nasz komfort w czasie wykonywania wszystkich czynności kuchennych. Co więcej dba także o ergonomię w kuchni. Zbyt niski blat wymusza u nas pozycję lekko pochyloną, przez co możemy odczuwać bóle kręgosłupa zwłaszcza przy dłuższej pracy. Z kolei blat umieszczony za wysoko spowoduje, że będą nam cierpnąć ręce. Za standardową wysokość uważa się 85 cm od podłogi do górnej krawędzi blatu roboczego. Jest to wysokość dla osób o przeciętnym wzroście ok 170 cm. Dla osób niższych proponuje się blaty zamontowane niżej, a osobom bardzo wysokim najlepiej będzie się pracować przy blacie na wysokości 90 cm. 

7. Szafki wiszące

Umiejscowienie szafek wiszących uzależnione jest od wzrostu osoby przygotowującej posiłki. Wysokość na jakiej powinny być zawieszone musi być dobrana tak, by szafki nie przysłaniały blatu roboczego. Odstęp między szafkami dolnymi a górnymi wynosi najczęściej od 50 do 70 cm i zależy od rodzaju zabudowy wiszącej.

 

fot: Max Kuchnie

8. Okap

Pozycja okapu w kuchni jest ściśle związana z umiejscowieniem płyty grzewczej. Nie mamy więc w tym przypadku wielkiego wyboru. To nad czym musimy się zastanowić, to rodzaj okapu, jego szerokość i wysokość na jakiej zostanie zawieszony. Okap powinien być co najmniej tak szeroki jak szeroka jest nasza płyta. Wysokość na jakiej może zostać zawieszony będzie natomiast zależała od mocy modelu jaki wybierzemy. Nowoczesne okapy, oprócz podstawowej funkcji wentylacji, stanowią jednocześnie ciekawy element dekoracyjny, który może podkreślić charakter całej kuchni. Alternatywą dla widocznych okapów kominowych, są okapy podszafkowe, prawie lub całkowicie niewidoczne (w zależności od modelu). Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania dodatkowej szafki (nad okapem).

9. Szuflady 

Sięganie po garnki, patelnie i inne przybory niezbędne podczas gotowania będzie prostsze, gdy te zostaną umieszczone w wysuwanych szufladach. Dotyczy to także zapasów żywności i przypraw. Sprawdzą się tu zarówno tradycyjne szuflady jak i wysuwane kosze Cargo. Warto je umieścić w pobliżu płyty grzewczej, gdzie najczęściej są potrzebne.

10. Zmywarka

Zmywarka choć nie jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni, z pewnością jest bardzo przydatna. Jej umiejscowienie (ze względu na istniejącą instalację wodno-kanalizacyjną) zazwyczaj przypada obok szafki zlewozmywakowej. Należy raczej unikać umieszczania zmywarki w narożniku, gdyż taka lokalizacja znacznie ogranicza swobodny dostęp podczas wkładania i wyjmowania naczyń.  

fot. Studio ADAD

11. Chłodziarka

Ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek kuchnię bez lodówki. Konieczność przechowywania produktów o obniżonej temperaturze sprawia, że jest to niezwykle ważne urządzenie. Miejsce umieszczenia lodówki nie może być więc przypadkowe. Mając na uwadze oszczędność energii elektrycznej i sprawne działanie urządzenia, chłodziarkę powinniśmy umieścić z dala od takich źródeł ciepła jak piekarnik, płyta czy grzejnik. Musimy również pamiętać aby zapewnić jej odpowiednią wentylację. Lodówka powinna mieć z tyłu nieco luzu, a kratka wentylacyjna nie powinna być niczym zasłonięta.

All comments

Leave a Reply