KUCHNIA W STYLU PROWANSALSKIM

KUCHNIA W STYLU PROWANSALSKIM

Kuchnia urządzona w stylu prowansalskim wprowadza do wnętrza słońce i zapach ciepłego, malowniczego południa Francji..zapach ziół niesiony delikatnym podmuchem wiatru.

Styl prowansalski już od wielu lat nie wychodzi z mody i wciąż jest jednym ze współczesnych trendów w aranżacji nie tylko wnętrz lecz przede wszystkim kuchni.


fot. Elementy stylu prowansalskiego w kuchni (spalili.me, interiorgid.ru)

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Kuchnia urządzona w tym stylu jest szczególnie efektowna a jej prowansalski styl wprowadza do wnętrza domu ciepło, delikatność i przytulność, otacza nas atmosferą spokoju i harmonii. Prosta i delikatna, a jednocześnie przez wielość rozmaitych efektownych dodatków bardzo przytulna.

Co zrobić, aby mieć choć namiastkę Prowansji we własnej kuchni, aby uzyskać to ciepło i przytulność? Wiele elementów możemy wykonać sami lecz zanim jednak będziemy kuchnię dekorować, warto wyposażyć ją w charakterystyczne dla stylu prowansalskiego elementy.

1. Meble do kuchni w stylu prowansalskim

Fronty z charakterystycznym frezowaniem, które będą się prezentowały bardzo dekoracyjnie i lekko zarazem. 

Ciekawym akcentem będą delikatne rzeźbienia czy motywy kwiatowe (głównie lawendy, z której słynie Prowansja). Meble

powinny być lekkie, w jasnych kolorach albo fornirowane z motywem oliwki czy lawendy, często przecierane, bejcowane

specjalnie postarzane.

Witryny z ozdobnymi szprosami podkreślą wyjątkowy charakter mebli.

Do takich mebli wybierajcie kamienne blaty z drewnianym wykończeniem. Stół powinien być drewniany – w naturalnym kolorze. Wokół niego krzesła z ażurowymi, lekkimi plecami lub kuchenna wyspa. Kredens na naczynia niekoniecznie od kompletu i dobry duży zlew z wygodną baterią i wyciąganą wylewką.

2. Kolory w kuchni prowansalskiej
Choć najczęściej styl ten kojarzy nam się z odcieniami bieli,
beżu czy jasnej szarości , warto pamiętać, że kolorystyka bazuje tu również na oliwkowych zieleniach przełamanych soczystą i dojrzałą kolorystyką fioletów, intensywnych żółci, pastelowych odcieni różu, błękitu lub pomarańczy.

Ściany kuchni powinny nawiązywać do wnętrza nie tylko kolorem, ale także strukturą. Warto jedną kuchenną ścianę pozostawić nierówną, pomalować ją jakby od niechcenia, może jedynie pobielić lub przełamać biel ściany szarością.

3. Dodatki do kuchni w stylu prowansalskim

Kuchnia prowansalska to wręcz składzik rozmaitych bibelotów. Wiklinowe koszyki, doniczki z pachnącymi ziołami, warkocze czosnku podwieszone pod sufitem, bukiety ziół i kwiatów wstawione do kanek lub dzbanków. Skrzynki, skrzyneczki, szufladki, pudełeczka, ramki. Dodatki w stylu prowansalskim powinny być jednak na tyle delikatne i subtelne, żeby nie przytłaczały przestrzeni.

Do kuchni prowansalskiej będą pasowały lniane zasłonki lub rzymskie rolety oraz koronkowe dyskretki w oknach.

All comments

Leave a Reply